Magazynowanie jest jednym z ogniw łańcucha dystrybucji towarów i polega na przyjmowaniu i czasowym przechowywaniu ładunku o różnej specyfice. W zależności od typu towaru ten składowany jest w odpowiednich warunkach, a w przypadku wpłynięcia właściwego zlecenia – kompletowany i wydany odbiorcy. Samo magazynowanie powstało jako odpowiedź na potrzeby rynku. Czas produkcji dóbr jest bowiem inny, niż moment konsumpcji, w związku z czym konieczne było stworzenie miejsca ich przechowywania. Co warto wiedzieć na temat magazynowania?

Etapy magazynowania towarów

Proces magazynowania odbywa się wieloetapowo. Składają się na niego poszczególne fazy decydujące o sprawny przyjmowaniu i wydawaniu towarów. W pierwszej kolejności dochodzi do przyjęcia ładunku, w tym sprawdzenia poprawności dokumentacji. Następnie dostawa przekazywana jest do składowania, które odbywa się w warunkach odpowiednich dla danego towaru. Mowa między innymi o zapewnieniu właściwej temperatury, czy wilgotności dla konkretnych dóbr. Kolejne etapy magazynowania obejmują prace związane z kompletowaniem zamówień odbiorców. Zapasy pobierane są z magazynu zgodnie z ilością ze zlecenia, a następnie pakowane zbiorczo w kartony lub na palety. Po przygotowaniu dokumentacji, ładunek wydawany jest do transportu, w celu dostarczenia finalnemu odbiorcy.

Jaki magazyn wybrać dla swojego towaru?

Istnienie wielu typów magazynów pozwala, by właściciele towaru precyzyjnie dobrali miejsce składowania swojego ładunku. Mogą oni zdecydować się na magazyny firmowe w Poznaniu i innych częściach Polski, przechowując towar na regałach, paletach, w beczkach, czy chłodniach. Wybór powierzchni magazynowej należy uzależnić od rodzaju ładunku. Na otwartych placach można składować przede wszystkim towary odporne na działanie warunków atmosferycznych, takie jak materiały budowlane, czy kontenery. Hale magazynowe sprawdzą się z kolei w przypadku materiałów wrażliwych na zmianę temperatury i wilgoci – można zaliczyć tu zabawki, artykuły przemysłowe i akcesoria domowe.

Magazynowanie wpływa na efektywność całego łańcucha dostaw. Wybór miejsca do składowania towaru należy uzależnić od specyfiki posiadanego ładunku. Warto zdecydować się na wynajem powierzchni magazynowej, zlecając przechowywanie towaru specjalistom.

Kategorie: magazyny

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *