Co powinniśmy wiedzieć na temat odprawy celnej?

Głównym obowiązkiem importerów jest odprawianie towaru, czyli przejście przez procedurę celną. Z różnych przyczyn pojęcie to dla wielu jest mało znane. W jaki sposób zdefiniować odprawę celną? Jakie rodzaje odprawy celnej możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób zdefiniować odprawę celną?

Odprawa celna to czynności (a właściwie ich dopełnienie), które są związane z zasadami postępowania celnego. Jest ona konieczna w przypadku przejmowania towarów, osób lub bagażu przez granicę celną kraju. Całe postępowanie polega na tym, że organy sprawdzają towar po to, aby go zabezpieczyć i sprawdzić czy jego obrót jest zgodny z towarowym prawem i międzynarodowymi umowami. 

Jakie rodzaje odprawy celnej możemy wyróżnić?

Odprawa celna może zostać podzielona na trzy rodzaje: ostateczna, warunkowa i odroczona. Ta pierwsza polega na tym, że odprawione towary nie powracają przez celną granicę, jednocześnie są uznawane za towar krajowy. Odprawa warunkowa, powszechnie znana także jako czasowa, oznacza, że towar po upływie danego okresu czasu powraca za granicę, ewentualnie konieczny jest jego powrót do kraju. Z odprawą odroczoną mamy do czynienia wtedy, gdy urząd celny nie posiada lub po prostu nie jest w stanie dokonać kontroli, w konsekwencji towar przekazywany jest odmiennym urzędom. 

Jak wygląda postępowanie celne?

W pierwszej kolejności ukazywana jest deklaracja skrócona. To na jej podstawie podejmuje się decyzję czy przesyłka będzie kontrolowana. Następnie towary dostarczane są do urzędu. W późniejszym czasie odbywa się droga celna, czyli ta między przejściem granicznym a terminalem. Przedostatnim punktem jest złożenie zgłoszenia celnego. Na koniec mamy do czynienia ze zwolnieniem. Oznacza to, że towar może zostać wprowadzony legalnie do obrotu lub oddany do użytku. Odprawa celna wymaga od nas posiadania kilku dokumentów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *