Brexit – jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na sytuację polskich przedsiębiorstw?

Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania jako pierwsze państwo członkowskie opuściło struktury Unii Europejskiej. W jaki sposób Brexit może wpłynąć na działalność prowadzoną przez polskie firmy?

Brexit – jakie negatywne konsekwencje dla poszczególnych branż?

Jakie branże mogą w dłuższej perspektywie ucierpieć stosunkowo najmocniej wskutek opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię? Wśród sektorów najbardziej narażonych na negatywne skutki Brexitu wymienia się między innymi branżę TSL (Transport, Spedycja, Logistyka).

Z czego może wynikać taki stan rzeczy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo prosta: dotychczas, obecność Wielkiej Brytanii w UE oznaczała dla Polski brak barier w przepływie towarów, usług, kapitału oraz ludzi. Wraz z Brexitem polskie firmy transportowe działające także na rynku brytyjskim muszą zmierzyć się z szeregiem formalności oraz opłat celnych. Taka sytuacja w oczywisty sposób może utrudnić działanie przedsiębiorstw transportowych spoza Wielkiej Brytanii. Polscy przewoźnicy, którzy mają dość silną pozycję na rynku europejskim, zmuszeni będą do poszukiwania nowych rynków w Europie.

Transport to nie jedyna branża, która może ucierpieć. Zagrożenie dotyczy także przedsiębiorstw z takich sektorów jak między innymi:

  • spożywczy,
  • elektromaszynowy,
  • motoryzacyjny.

Są to segmenty rynku, których udział w eksporcie z Polski do Wielkiej Brytanii był w ostatnich latach dość wysoki.

Pozytywny wpływ Brexitu

Zagrożenie dla części branż nie oznacza oczywiście, że wszystkie segmenty rynku ucierpią wskutek Brexitu. Na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE może zyskać m.in. sektor finansowy. Ograniczenie w dostępie światowych potentatów finansowych do rynku brytyjskiego może sprawić, że Polska, której atuty to względnie niskie koszty prowadzenia firmy oraz wykształcona kadra specjalistów, może stać się atrakcyjnym rynkiem.

Brexit a wpływ na polskie firmy – podsumowanie

Część firm może poczuć się zagrożona Brexitem. Czy w istocie będą one musiały znaleźć dla siebie nowe rynki zbytu? Tego jeszcze nie wiadomo, choć należy liczyć się z taką ewentualnością. Na wnioski jest jednak jeszcze za wcześnie – pierwsze skutki Brexitu będzie można poznać nie wcześniej niż za kilka lat.

Kategorie: brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *