Wraz z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, co miało miejsce 31 stycznia 2020 roku, zakończył się wyjątkowo dogodny czas dla przedsiębiorców. Dotąd mogli bez przeszkód handlować towarami, ponieważ Polska i wyspiarze znajdowali się w tej samej wspólnocie. Brexit celny wiele zmienił – formalności związane z cłem niedługo staną się obowiązkowe. Jaką przybiorą formę i jak najlepiej się na to przygotować?
Kiedy zostaną wprowadzone pełne formalności celne
Brexit celny niedługo stanie się faktem w całej rozciągłości. Jeszcze w 2021 roku brytyjska administracja oferuje szereg ulg i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy importują lub eksportują ładunek na wyspy. Wciąż istnieje możliwość odraczania składania zgłoszeń o cło, nawet do okresu kilka miesięcy. Co więcej, nadal nie ma obowiązku składania deklaracji celnych uproszczonych. Niestety, niedługo wszystko ulegnie zmianie, a Brexit celny dotknie handlowców w pełni. Od 1 stycznia 2022 roku stosowanie ułatwień dobiegnie końca. Brytyjska administracja zacznie domagać się pełnych zgłoszeń celnych w miejscu przywozu. Przepis ten obejmie wszelkie towary i ładunki wwożone na wyspy. Nietrudno zauważyć, jak bardzo dotknie to polskich przedsiębiorców.
Jakie formalności przy wywozie towarów od 2022 roku
Administracja Wielkiej Brytanii informuje, że skutek, jaki Brexit celny przyniesie, będzie wymóg składania Exit Summary Declaration (EXS) przy każdorazowym wywozie towarów przeznaczonych na handel. Jakich przedsiębiorców będzie obowiązywał przepis o EXS w praktyce? Chodzi o wywóz:
- pustych kontenerów i palet
- towarów czasowo składowanych przez okres dłuższy niż 14 dni
- towarów, które przemieszczane są w tranzycie z wykorzystaniem TAD lub TSAD
Jak widać, Brexit celny powoduje wiele dodatkowych komplikacji. Z pewnością minie jakiś czas, zanim polscy i brytyjscy przedsiębiorcy przywykną do nowych zmian. Aby ułatwić funkcjonowanie firmy, z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów, warto skorzystać z pomocy agencji celnej. Wykwalifikowany personel pomoże w sporządzeniu deklaracji celnych oraz w kontaktach z administracją na wyspach.
0 komentarzy